Mene sisältöön

Fimfárum Online Streaming Guide

A farmer who takes to drink and meets the devil; a young boy who has to spend the night in a haunted pub; a man who grows horns overnight; a man who bets and argues with his wife; and a blacksmith who is perhaps too trusting of his young and sexy wife.

 • Jan Werich's Fimfarum

  28. marraskuuta 2002

  feature-length animated band on the themes of Jan Werich’s book. A funny and instructive narrative about fairy-tale and everyday things, about the dwarves, the miracles, but also about the very ordinary human weaknesses and cleverness. The Art Concept of Puppet Stories accurately depicts the humor and atmosphere of the fairy tales “Fimfarum”, “The Fall of the Oak”, “Franta Nebojsa”, “The Dream of the Dream” and “Lakomá Barka”, written by Jan Werich on a gramophone record in the 1960s under the title Fimfarum.

 • Fimfarum 2

  23. helmikuuta 2006

  Čtyři zbrusu nové pohádky pro chytré děti a chytré dospělé z oblíbené knihy Jana Wericha. Klasik animovaného filmu Břetislav Pojar natočil slavný příběh maličkého Palečka, plný zvratů a dobrodružství o jeho cestě do světa a zase domů. Pod vedením Aurela Klimta ožijí tři navzájem si podobní hrbatí bratři. Hrbáči z Damašku přinášejí atmosféru exotického Blízkého východu s pestrostí orientálního vypravěčstvím, ale přitom o věcech nám všech dobře známých. Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a prstenu vypráví vesnický dekameronský návod o tom, jak pro sázku o prstýnek zblbnout tři milující chotě. A Jan Balej dovolí bratrům Markovi a Koubovi prožít prastarý pohádkový příběh o kouzelném mlýnku, závisti, čertech s originálním vysvětlením jednoho přírodního úkazu v pohádce Moře, strýčku, proč je slané?

 • Fimfarum - To the good of all

  10. helmikuuta 2011

  The film contains three Jan Werich’s fairy tales, each directed by one artist. The first story sets out to the Sumava mountains in Southern Bohemia to find out whether Ogres ever lived there. The middle tale The Hat and the Little Jay Feather concerns a king who sends his three sons to bring back a hat he left at a tavern when he was young. The third and longest fairy tale Reason and Luck is about the two virtues of the title try to prove their importance by changing the life of a pig herder named Louis. Written by

Bookmark this page and The Streamable will automatically update it if services change or more films are added.

The Streamable uses the TMDb API but is not endorsed or certified by TMDb.

The Streamable uses JustWatch data but is not endorsed by JustWatch.

AT&T TV Cash Back

Let us know your e-mail address to send your $75 Amazon Gift Card when you sign up for AT&T TV.

You will receive it ~2 weeks after you complete your first month of service.

Sling TV Cash Back

Let us know your e-mail address to send your $10 Amazon Gift Card when you sign up for Sling TV.

You will receive it ~2 weeks after you complete your first month of service.